שבט הזולו – מודל לאומץ ולחימה

זולו הם הקבוצה האתנית הגדולה ביותר בדרום אפריקה. הקבוצה כוללת בין 8 ל-10 מיליון בני אדם. פירוש המילה זולו בשפתם הוא “גן עדן” או “שמיים”
צבאם היה אחד החזקים מקרב ילידי אפריקה השחורים, ובאמצעותו, בתחילת המאה ה-19, תחת מלכם שאקה, הצליחו בני הזולו להתרחב משבט קטן בן 1,500 איש ולהקים אימפריה נרחבת באזור דרום אפריקה של היום. שבט הזולו התפרסמו בזכות עימותיהם הרבים עם הבורים (בורים/ אפריקאנרים -מתישבים הולנדים לבנים דוברי שפת האפריקנס המקומית, בשונה מהקולוניאליסטים הלבנים שדברו אנגלית ) במאה ה-18 וה-19, והעימות העקוב מדם עם הבריטים במלחמת הזולו, שבמהלכה הצליחו להביס כוח בריטי חזק.

 

שאקה זולו (סביב 1787 – 22 בספטמבר 1828) היה מנהיג שבט הזולו האפריקאי. מנהיגותו של שאקה העלתה את בני הזולו ממעמד של שבט קטן לאומה גדולה אשר שלטה על חלק נכבד מדרום אפריקה של היום. הצלחותיו הצבאיות, הרפורמות החברתיות שקידם ויחסו אל העמים הכבושים מעמידים אותו בשורה אחת עם המנהיגים הגדולים של תקופתו. עד היום הינו המלך הזכור ביותר של שבט בני הזולו יש האומרים שגם המשפיע ביותר וכי פעולותיו בעלות השפעה עד היום בדרום אפריקה המודרנית.

כלי הנשק של בני הזולו לא היו שונים בהרבה מכלי נשקם של עמים אחרים בדרומה של אפריקה. הם כללו שילוב בין כידוני הטלה או חניתות ומגן מעורתאו והיה אמור לכסות את כל גופו של הלוחם. מעורו של תאו אחד אפשר היה להכין שני מגנים בלבד. בדרך כלל השתדלו לבנות את המגן מעורם של פרים זכרים כי הוא עבה יותר, אם כי בעתות מלחמה השתמשו גם בעורן של נקבות.

הרפורמה של שאקה איזנה בין הצורך בהגנת הלוחם וכלי הנשק ההתקפיים על מנת ליעל אותם עד כמה שאפשר. הוא ביטל את הגרזנים הקטנים בעלי צורות שונות שהיו מקובלים לפניו. האסאגאי, כידון ההטלה, נשאר ללא שינוי. השינוי העיקרי היה בחנית הדקירה שיקבלה את הבמה המרכזית. חנית זו, הידועה בשם “אילווה” הייתה קצרה למדי והגיע עד אורך של מטר – מטר וחצי. היא הייתה בעלת חוד רחב וכבד שהגיע לאורך ממוצע של 25 ס”מ. לצד החנית, הייתה לבני הזולו אלת קרב מעץ, הידוע בשם “איוויסה”.

מלחמת הזולו (באנגלית: Zulu War) היא מלחמה אשר התנהלה בין כוחות האימפריה הבריטית לבין כוחות בני שבט הזולו, בין 11 בינואר ל-4 ביולי 1879. בני הזולו הצליחו להדוף את הפלישה הבריטית הראשונה, שהתאפיינה בזלזול רב של הבריטים בבני הזולו. בהמשך, גייסו הבריטים תגבורות והכריעו את בני הזולו בפלישה השנייה.
מלך בני שבט הזולו קטשאויו ברח והסתתר מפני הבריטים, אך לבסוף נתפס ב-28 באוגוסט והוגלה ללונדון. בשנת 1884, הוא הוחזר על ידי הבריטים למלוך על הממלכה תחת המשטר הבריטי העליון.

 

בני זולו רבים גרים בכפרים חצי מוכרים, ללא חשמל או מים זורמים. בתיהם בנויים מתערובת של לבנים וחומרים מודרניים זולים.

חלק אחר של בני הזולו גר בפרברי פחונים בשולי הערים הגדולות, תוצאת המדיניות המפלה של הלבנים מראשית ההתיישבות במדינה ומשטר האפרטהייד שהונהג בדרום אפריקה במהלך המאה ה-20. יחד עם זאת, חלק ניכר מבני הזולו הצליחו להיחלץ ממצבם העגום, לרכוש השכלה ולהגיע לרווחה כלכלית. רובם משתייכים למעמד הביניים. חלק מהפוליטיקאים בדרום אפריקה הם בני הזולו במוצאם.

 

218px-kwazulu_flag_1977-svg 218px-kwazulu_flag_1985-svg

דגל מדינת הזולו בתקופת האפרטייד בדרום אפריקה אל מול התיקון בדגל שנעשה ב1994

(c) National Army Museum; Supplied by The Public Catalogue Foundation

kambula_1 kingshaka

 

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=ccKukbEvKes[/embedyt]

 

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=IuWvAKKhGOg[/embedyt]

 

ישנו גם סרט על הזולו – ישנם ביקורות וטענות על הסרט שלפיהן הוא הינו משקף את ההיסטוריה כפי שקרתה באמת.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=HmPYoKK1zXw[/embedyt]

 

 

 

 

 

 

 

מוצרים נבחרים