תדר הראסטה » חופש, חירות ועוד כמה מילים שכבר קשה להרגיש

קטגוריות

מאת

ויקיפדיה אמר ודי הסכמנו איתו על הדיון סביב המילה חירות וחופש.

חופש הוא מושג מופשט המתאר העדר אילוצים ואפשרויות פעולה לא מוגבלות. שאלת החופש נוגעת להרבה תחומים בחיי האדם בהם התחום הפילוסופי, הפוליטי-מדיני, החברתי, הפסיכולוגי והמנטלי. מושג החופש מתפרט גם לסוגים שונים כגון: חירות האדם,עצמאות, חירות מחשבה, חופש הביטוי, חופש דת, תוכנה חופשית, ביצת חופש וחופשה.

החופש החברתי מהווה ערך יסוד בחברות רבות וגם עילה לוויכוחים ומאבקים רבים. סוגים מסוימים של חופש אנושי מעוגנים בתשתית החוקתית של מדינות רבות בעולם ומהוות חלק מזכויות אזרח בסיסיות. כיום רווחת התפיסה שמידת החופש האישי של האזרחים במדינה או בחברה מסוימת יהיה ביחס ישר לנאורות ולהתקדמות של החברה.

מבחינה פילוסופית שאלת יכולתו של האדם לבחור את גורלו באופן חופשי, היא אחת מהשאלות הפילוסופיות השנויות במחלוקת.

למשמעות החופש האנושי שני היבטים עיקריים, האחד פנימי והשני חיצוני. הפנימי סובר כי ייחודו של האדם לעומת שאר בעלי החיים הוא ביכולתו להיות בעל רצון חופשי הפועל שלא על פי יצריו ודחפיו הטבעיים, אלא על פי שכלו, תובנותיו, עקרונותיו ומצפונו. ככל שיצור מפותח יותר ופחות פרימיטיבי, קל לו יותר להשתחרר מדפוסים מוכתבים של אינסטינקטים ודחפים, והאדם ניצב בפסגת ההתפתחות. ככל שהוא התפתח כך הוא הצליח להסיר מעליו מגבלות ביולוגיות ופיזיקליות שחוקי הטבע והעולם הציבו בפניו.

ההיבט החיצוני סובר כי יש לשלול מצב שבו אדם יהיה בבעלות או בשליטה של גורמים אחרים שמחוצה לו. בתקופות רבות של ההיסטוריה האנושית, חלק מבני האדם לא היו חופשיים. בתקופה הקדומה היו חברות שלמות שהמבנה החברתי שלהם כלל מלכתחילה שני מעמדות, אדונים ועבדים. אנשים נחטפו, נשבו במלחמות, נולדו לעבדים, או נמכרו (לעתים בידי הוריהם) בכיכר השוק כמו רכוש וחיות בית, וכך הפכו לעבדים. אנשים אלו נחשבו לרכוש בעליהם ונאלצו לעבוד את בעליהם ללא תמורה, לעתים עד יום מותם, ללא כל זכות ערעור. ערך חייהם של עבדים היה לא כשל בני אנוש אלא קרוב יותר לחיות או רכוש. בחברות רבות אדון שהרג את עבדו בשל סיבה מוצדקת היה פטור מכל עונש, ואדון שהרג את עבדו של אחר היה צריך לשלם לו פיצויים. מצב זה של עבדות אנושית היה נהוג כלפי בני יבשת אפריקה עד למאות האחרונות במיוחד ביבשת אמריקה.

כיום העבדות הגדולה ביותר היא העבדות הקפיטליסטית לכן השתדלו לעבוד פחות ולהיות חופשיים קצת יותר.
בואו נגרום לכרכרות של באבילון לטבוע במרדף שלהם אחרינו.
חג פסח כשר שמח וחופשי לכולם.

 

בוב מספר על התנועה של האנשים של ג'ה:

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=nv584jRwh0s[/embedyt]

הכירו את Hitman

  שם מלא? איתי הוורד שם במה? Hitman מאיפה במקור? אריאל סגנון מוסיקה? Rap באיזה גיל התחלת ליצור? 12 אומנות בשבילי היא? אין תשובה מה

מה היה לנו בגזרת המוזיקה בשבוע הראשון של 2017 ?

כהן@מושון וסוויסה היו אלה שדרכו ל2017 על הראש בפעם הראשונה עם הטיון הנהדר שהם שיחררו ב1.1.17. השיר עומד ביוטיוב על 7.5K נכון לעכשיו. http://www.rastafrequency.co.il/2017/01/01/%D7%A9%D7%99%D7%A8-%D7%97%D7%93%D7%A9/ ההרכב

השאירו תגובה לכתבה

כתיבת תגובה

פרסום

חפשו באתר

התחברות למשתמשים רשומים

תדר הראסטה

ברשת החברתית המועדפת עליך

אולי יעניין אתכם גם

×

עגלת קניות