לבן הוא הצבע האלים ביותר – מאת תומר הבנאדם

וכך אמר נשיא זימבבואה, רוברט מוגאבה:

"הגזענות לא תעבור מן העולם כל עוד מכוניות לבנות ייסעו על צמיגים שחורים. הגזענות לא תעבור מן העולם כל עוד הצבע השחור יסמל מזל רע, והצבע הלבן יסמל את השלום. הגזענות לא תודבר כל עוד אנשים ילבשו שחורים בלוויה ובגדי לבן בחתונה. הגזענות לא תסתיים כל עוד מי שאינו משלם מיסים יירשם ברשימות שחורות. אפילו כשאנו משחקים סנוקר, אינך מנצח עד שהכדור הלבן לא ידחוף את הכדור השחור אל החור שבשולחן. אבל לי לא אכפת, כל עוד אני מקנח בנייר טואלט לבן את ישבני השחור".

 

מדוע הצבע השחור בא תמיד בקונוטציה שלילית או רעה, מדוע המזל הרע חייב להיות שחור?מבחינה לשונית שחור הוא אכן הצבע הרע והדחוי מכולם.

שחור הוא הצבע לאסון, לייאוש, ואיך לא גם למוות. כך זה היה מאז ומתמיד.

"יום שחור" "כבשה שחורה" "כסף שחור" ואין ספור ביטויים נוספים.

בואו נדבר רגע על הבלאק פארדי האמיתי, יום שבו "האדונים הלבנים" היו קונים בחצי מחיר ובהנחה משמעותית עבדים שחורים, בכדי לעודד את העבדות השחורה בארצות הברית הלבנה, ולהוזיל את שוק העבדים לכלל הציבור הלבן. יום שמוקדש לסחר כמעט בחינם בבני אדם, בבני אדם שחורים. באחים ובאחיות שלי, שלנו.

יום המסחר הבלתי אנושי הזה הגיע יום אחרי "חג הודיה" כאפקט מחליא להודיה של החגיגה "הכי אכזרית וגזענית שהייתה אי פעם" היו פשוט מקטלגים את גברים ונשים ממוצא אפריקאי לפי משקל גיל ומחיר שמוצע על ראשם. כיאלו היו כלבים.

זו האמת לאמיתה מאחורי המונח הזה בלאק פארדי. מונח שהומצא בתקופת העבדות השחורה בארצות הברית ע'"י האדם הלבן.

גם אנחנו הצענו מבצעים וסיילים לכבוד הבלאק פריידי, מתוך בורות. נקח על עצמנו מעכשיו להשתנות לשונית ורעיונית והפרדת הדימויים השליליים מהצבע השחור.

הנה כמה תמונות שקיבלנו בווצאפ.

ומכאן להתייחסות ישירה למה שנכתב בכותרת של העיתון ידיעות אחרונות.

"הצבע השחור הוא הצבע האלים ביותר"

את האפשרות שהכל נכתב בתום לב ובלי כוונה לפגוע או לעורר מהומה פסלנו. אנחנו מבינים שאנשים מאוד חכמים יושבים ומכינים לנו את הכותרות, החדשות ונושאי הדיון בשיח הציבורי.
אנחנו גם יודעים שהם בבעיה מאוד חמורה מכיון שאין את כמות הקוראים שמפלצת התקשורת שלהם צריכה להאכיל לכן אתם מוכנים להשתמש בכל תכסיס זול ורדוד ככל שיהיה.

השם ידיעות גזעניות הולם אותם עכשיו יותר.

"שחור הוא הצבע האלים ביותר" בגדול.

מתחת יש תמונות של אנשים מכל המגדרים, המינים והצבעים מכים אחד את השני ומתנהגים בפורענות בתוך חנויות הנעלה וביגוד. הכותרת הזו נרשמה כביכול נוכח הבלאגן שנוצר מ"הבלאק פריידי" "יום  הסיילים העולמי" שמטריף את כל העולם. מידי שנה ושנה אנחנו רק הולכים ונהפכים לברברים יותר, כוחניים, מתנהגים ממש כמו חיות אדם, מתנהגים ממש כמו האמריקאי חסר הגבולות והרגש בעיקר, באותו יום ספציפי שבו הכל מותר, להרביץ להכות העיקר להשיג את המוצר במחיר הכי נמוך זול. השימוש באותה כותרת, כצירוף מילים הוא איום משפיל וסופר גזעני , גזעני ברמה מעצבנת. מה הוא חשב לעצמו  באותו רגע שהוא החליט שזו הכותרת שתודפס בעמוד הראשון של העיתון, מה הוא הרגיש גאווה? מלא השראה ומוזה? כיאלו הוא נתן פה משפט מבריק שממצא את כל הבלאגן המכירתי הזה. לא המשכתי לקרוא אפילו את הכתבה הכותרת הזו מראה כאילו כבר הכל מותר ושאפילו הגופים הגדולים שמכתיבים את הקצב מעודדים לגזענות ושנאת האחר במקרה הזה השחור. בצורה ישירה בלי משחקים וסחור סחור. "שחור זה הצבע האלים ביותר"

כמה כוח יש במילים הם אמורים לדעת את זה טוב יותר מכולם, ובכל זאת זה לא מנע מהם לרשום את מה שרשמו.

אני אישית מחרים את העיתון הזה לא שהייתי מקוראיו אבל בכל פעם שרק אוכל לומר זאת בקול ברור שזהו העיתון הכי גזעני במדינה , היי הם הריי לא מניסים להסתיר את זה בכלל, אז כן אני יעזור לה להריץ את זה קדימה חזק. "טיפשות היא הצבע האלים ביותר", את זה אני אמור מכעס ומרצון להחזיר למערכת העיתון על קלות הראש והרוע מצידם.

שימו לב מה את קוראים ומה מנסים להכניס לכם לראש, אתם מספיק חכמים לדעת ולהבין מתי זה כשר ומתי זה פסול, אני קורא לכל מי שהתעצבן מכל הנושא הזה כמוני לשתף בכל רשת חברתית שהוא חבר בה, אני לא הכותב הכי מבריק שיש אני לא מומחה בהעברת הרגש במילים והנה אני כותב ומנסה לשתף ולעורר , לא עוד. די. נמאס כבר.

ואסיים עם ציטוט מהשיר של אומן הרגאי "כרוניקס"

Black eye, black hair, black skin

Black queen stand majestic with the black king

Today I'll sing you a black song

you need to hear about beautiful black things

 

 

מוצרים