מוזיקה, היסטוריה, משפחה ומעצבת אחת שמחברת הכל לתוך כלי הנגינה מסנקו

המעצבת הצעירה ‏‎Eli Zer (אלינור זרו) בפרוייקט גמר שישאיר אתכם המומים.
הבאנו לכם את הפוסט שעלה לפייסבוק וזכה לעשרות אלפי צפיות בזמן קצר ובצדק.

מתוך הפייסבוק של ‏‎Eli Zer

“וואו, איך איך מסכמים ארבע שנים משמעותיות ומספקות ביותר?!
ההחלטה ללמוד הגיעה מתוך מקום של קושי וכאב, מתוך משבר בריאותי. בהתחלה תמיד היה לי קשה. היה לי קשה ללכת (פיזית, היו ימים של גרירת רגליים או בקרים ארוכים במיטה), קשה להתבטא, הייתי מכווצת, מכונסת, תמיד מחייכת אך עם פרצוף נוקשה. תמיד היה לי קשה להסביר עד כמה קשה לי, לרוץ לבתי חולים, להחזיק את כל החלקים יחד ולשדר Coolness מכל הבחינות.

אך למרות כל זאת למדתי כל כך הרבה דברים על עצמי ועל העולם שחיפש אצלי ביטוי ממשי
למדתי איך לא לוותר לעצמי
למדתי לשאוף למקסם את יכולותי בהתאם לדרישות הגוף
למדתי מהי התבוננות פנימית וחיצונית
למדתי שפתיחות פותחת דלתות ומקרבת לבבות
שהקשבה לאינטוציה וכנות מניעים ומציתים עשיה
למדתי על שאני מסוגלת לקיים תהליך ארוך של שנים וגם אם קשה לא לעצור
למדתי שעיצוב נוגע בכל, הוא זה שמעצב מסביבנו את העולם
הבנתי שבאמצעותו יש לי את האפשרות להביע עמדה
להעלות למודעות נושאים חשובים שנוגעים בנו ולעורר דיון על ההתנהלות שלנו בתור פרטים, קבוצות וכחברה.

לאורך השנים במחלקה לעיצוב תעשייתי ב’שנקר’, מצאתי פינה שהרגישה כמו בית שני, המון סיוע ותמיכה שלא מובנים מאליהם מכל הכיוונים. קיבלתי המון כלים שיסייעו לי להתמודד עם סיטואציות מגוונות ובחרתי בקפידה מתוך המאגר אילו כלים וערכים ילוו אותי בתחילת הדרך ואילו אפגוש בהמשך. הדבר הכי חשוב שלמדתי מהו כוח רצון ואמונה.

אז אחרי כל זאת אני שמחה לומר שבחרתי לעשות את פרויקט הגמר באמצעות המוזיקה שהיא הדבר הכי מגשר ומחבר בעולם, העולם שקרוב לליבי. אני גאה לשתף אתכם סוף-סוף בפרויקט הגמר שלי- “מסינקו שעשה עליה”.

‘מסינקו’ הוא מעין כינור חד מיתרי שמנגנים עליו באמצעות קשת ופריטת אצבעות ושמקורו באתיופיה, אשר אולתר מהחומרים הזמינים שם: עץ, עור פרה ומיתרים מקבוצת שיערות זנבות סוסים. זהו כלי נגינה עממי-חילוני-נוצרי שצורניותו מצוטטת מהצלב האתיופי. כלי זה הוא פרשנות נוצרית לכינור דוד ובפרויקט זה העברתי אותו מהלך של חזרה הביתה לשורשיו היהודיים.

כיצד? בתחילה עבדתי מתוך מקום של ‘אלתור’ (אלתור הוא הפעולה של יצירת דבר ללא תכנון מקדים, דבר חדש ושונה במשך תקופת זמן מסוימת) ומקור השם אלתור בעברית הוא חיבור של אל (על) ואתר (בארמית) כלומר: ״על המקום״. זה בא לכדי ביטוי בשימוש בחומרים מקומיים, זולים, נגישים וזמינים. חומריות שבעיני משקפים תרבות חומרית-מקומית של ארץ ישראל: עצים, עור סינטטי מעולם המוזיקה, חלקי מתכת מעולם האינסטלטציה והתכשיטים והמקום שהקפדתי בו להישאר נאמנה למקור הוא במיתרים אשר מעניקים לו את קולו הייחודי והצווח יותר מבכלי המקורי בעקבות שינוי תיבת התהודה.

השילוב של התחלת פעולה עיצובית באמצעות מכונה וסיום העיבוד על-ידי פעולת יד האדם נבעה מתוך אימוץ גישה מסורתית של הכנת כלי נגינה בכדי ליצור חיבור אמיתי ועמוק יותר לתהליך העיצוב ובין המשתמש.

מהלכי העיצוב שהחלתי על כלי הנגינה מבטאים בעיני את המניפולציות שעברו “ביתא אשראל”, ביניהם הורי האהובים, באקט האלים והכואב של העליה. שינוי צורת תיבת התהודה למשושה הפנימי של המגן-דוד ועיוותו, מניפולציות של כיפופים, הפעלת לחצים אגרסיביים, פיצול והותרת קצוות לא מטופלים. ישנם פרטים נוספים, אך העיקר מצוי כאן ולא אלאה אתכם בדברים, פשוט בואו בחודש יולי להפגין סולידריות בתערוכת הבוגרים (בהמשך יימסרו פרטים מדוייקים). 

החזון הוא להיות מעצבת ישראלית-מקומית אשר לא מגבילה את עצמה למקום שבין היתר נותנת מקום וביטוי ויזואלי לאוכלוסיות המודרות בחברה הרבגונית שלנו, כאן בישראל.

אני רוצה להגיד תודה לכל האנשים שעזרו לי להרים את ההפקה המטורפת הזאת בזמן כה קצר:
לאבי המדהים רפי תואבה זרו שדיגמן וניגן בהגשה, לאחי החתיך והתומך עדן זרו שבא לדפוק הצגה. תודה לדוד האהוב מולו תואבה זרו על השימוש במסינקו לצורך צילום הפרויקט, ל אלימלך אדגה השפיץ שעזר בטיפוגרפיה וייעץ אל תוך השעות הקטנות של הלילה, ל Yossi Wasse אמן-חושים מוזיקלי שעזר בבחירת הסאונד המושלם לסירטון בשעות מטורפות ולמקצוען העל Ariel Medina הצלם והעורך של הסירטון הכי מרגש בחיי – תודה על סבלנות, הכלה, אירוח ביתי ועבודה רצופה של שעות אל תוך הלילה.

תודה לכל מי שהיה חלק מהתהליך הזה במכללת ‘שנקר’ ומחוץ לה. תודה על משפחה, חברים, אמונה, תמיכה והמון אהבה. תודה לשמש האהוב, תודה למוזיקה.

אז שימו אוזניות או חברו לאיזו מערכת טובה ותראו את הסרטון שעלה לפייסבוק.
שתפו אשמח לראות כמה שיותר נציגות שחורה גאה בתערוכה.
פיס.”

https://www.facebook.com/eli.zer.1257/videos/pcb.851684891850098/851682731850314/?type=3&theater

 

מוצרים נבחרים

התחבר

חפשו אותנו
גם ברשתות
כתבות שיכול לעניין אותך