לכל אדם ניגון וזמן – איך נקבע תאריך הלידה באפריקה?

בשבט ההימבה, בנמיביה שבדרום אפריקה, תאריך הלידה של הילד נקבע לא ביום הלידה שלו אלא מוקדם הרבה יותר – ביום שדמותו נבראת בליבה של אימו.

כאשר אישה מחליטה להתעבר היא פורשת ויושבת בצילו של עץ גדול ומקשיבה ברוב קשב לשיר של הילד שהיה רוצה להיוולד. אחרי שלמדה את השיר היא שבה אל האיש שיהיה אבי הילד בכדי ללמד אותו את השיר הזה, ואז, כאשר הם עושים אהבה כדי להעניק ממשות פיזית לילד הזה, הם שרים ביחד את השיר של הילד על מנת לזמן אותו לעולם.
במהלך ההריון מלמדת האם את הנשים ואת הקשישים של הכפר את השיר הזה וכאשר הילד בא אל העולם נאספים סביבו כולם ושרים לו את השיר שלו כדי לקבל אותו בברכה.
ככל שהילד גדל, הכפריים האחרים לומדים את השיר המיוחד שלו, ואם הילד נופל או נפגע, תמיד יש מישהו שיוכל לנחם אותו ולשיר לו את השיר שלו. כמו כן, אם הילד עושה דבר מה נפלא, מצליח במשימה גדולה או עובר את את טקסי הבגרות שלו, אנשי הכפר שרים את השיר שלו על מנת לכבד ולהוקיר אותו.
ויש גם הזדמנויות אחרות בהן שרים אנשי הכפר לבן השבט. אם במהלך חייו ביצע בן השבט פשע או מעשה חברתי לא מקובל, הוא נקרא אל מרכז הכפר ובני השבט יוצרים סביבו מעגל ושרים לו את השיר שלו. השבט מזהה כי תיקון של התנהגות אנטי חברתית לא עובר דרך עונש, אלא דרך אהבה ותזכורת של זהות ושייכות. הם מאמינים שכשאתה מזהה את השיר שלך, אתה נזכר במנגינה הנכונה והמדויקת שלך ונמנע מלפגוע בזולת.
ואת השיר הזה ישירו בני השבט לילד בכל צומת חשובה בחייו וגם כאשר ישכב על ערש דווי, מוכן להיפרד מן העולם. כי זה השיר שלו 
@ג'ורג' דיוויד

תרגום: אורלי ניסן

מוצרים נבחרים